catering dietetyczny dla sportowców

Sportowiec amator – czy konieczne jest wprowadzenie specjalnej diety?

Coraz więcej osób uprawia sport, choć amatorsko, to jednak niewątpliwie wiąże się to z dużym wysiłkiem. Jednak tutaj pojawia się pytanie: czy konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety? Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Dieta dedykowana sportowcom

catering dietetyczny dla sportowców

Oczywiście uprawiając sport nie tylko zawodowo, ale i amatorsko, trzeba pamiętać o wprowadzeniu właściwej i zbilansowanej diety. Dzięki niej dostarczy się organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale też zmniejszy się ryzyko wystąpienia kontuzji. Pamiętajcie, że odpowiednio dobrana dieta pozytywnie wpływa także na wydolność. A jako, że poza amatorskim sportem trzeba także pracować, to ta dieta musi być tym bardziej dopracowana tak, aby nie doszło do niedoborów. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że jej zbilansowanie wcale nie jest takie łatwe. Otóż w diecie sportowca powinna znaleźć się duża ilość białka, ale jednak ważna jest jego postać. Nie wystarczy tylko zajadać się batonami proteinowymi czy wypijać shake, choć można, ale tylko i wyłącznie jako przekąskę. Jednocześnie dieta sportowca musi być też lekkostrawna, trudno przecież biegać czy grać w piłkę jeżeli jest się przejedzonym. Tutaj musimy też wspomnieć o właściwym nawodnieniu, ale jednak nie można przewodnić organizmu, co może skutkować naprawdę poważnymi konsekwencjami.

Jak to wszystko ogarnąć?

Cóż, zawodowi sportowcy, szczególnie Ci uprawiający sporty popularne mają układane specjalne, spersonalizowane diety. Jednak w normalnym świecie, czyli sportowców amatorów, sytuacja nie wygląda już tak dobrze, czyli samodzielnie trzeba zadbać o właściwą dietę, ale też dostosować ją do swoich potrzeb, a więc nie tylko do zapotrzebowania jakie występuje w przypadku uprawiania sportu, ale też do codziennego życia. Jednocześnie wszystkie posiłki choć kaloryczne i dodające dużo energii muszą być lekkostrawne. Mitem jest, że sportowcy zjadają samego kurczaka i jajka, a przez to mają sporo energii. Takie jedzenie poleca się tylko i wyłącznie, gdy wyrabia się masę, bo formy w ten sposób nie wyrobicie w żadnym wypadku. Oczywiście posiłki muszą być zjadane regularnie i przy tym ilości nie mogą być duże. Bardzo ważne jest to, jak są przygotowywane. Muszą być na najlepszej jakości naturalnych składnikach. Jakiekolwiek jedzenie typu fast food jest zabronione.

Czy trzeba zrezygnować ze sportu?

Niestety amatorskie uprawianie sportu i praca na cały etat zupełnie nie idą w parze, bo zwyczajnie doba jest za krótka, by to wszystko ogarnąć. W pracy i na treningach, a potem na zawodach trzeba dać z siebie wszystko, a do tego jeszcze trzeba zdrowo się odżywiać. Pamiętajcie, że dieta jest bardzo ważna, bo w przypadku gdy nie będzie odpowiednio zbilansowana bardzo szybko pojawi się zmniejszenie kondycji, ale tez wyniki, które osiągaliście do tej pory będą zdecydowanie gorsze. Jeżeli więc nie macie czasu na gotowanie bądź zwyczajnie nie wiecie jak przygotowywać zdrowe jedzenie, to doskonałą alternatywą będzie dla Was zamówienie cateringu dietetycznego dla sportowców. Dzięki niemu macie pewność, że to co spożywacie jest nie tylko bardzo smaczne, ale też zyskujecie energię i odpowiednią ilość białka czy też witamin.

Czas na odpoczynek

Wiele już powiedzieliśmy o diecie i jej roli, ale jednak wiele osób zapomina, że w życiu sportowca jest czas na trening, ale powinien być też czas na wypoczynek, podczas którego dochodzi do regeneracji całego organizmu. W tym przypadku pamiętajcie, aby w tygodniu odbywać kilka treningów, ale też mieć dwa dni wolnego od treningu. Bardzo szkodliwe jest przetrenowanie organizmu. Do tego koniecznie spożywajcie wodę bądź napoje izotoniczne, ale też uważajcie, aby nie przewodnić organizmu, gdyż wtedy może pojawić się nawet zatrucie wodne, które często jest widoczne u maratończyków. Ryzyko przewonienia jest dużo większe u osób chorujących na przewlekłą chorobą nerek, ostre uszkodzenie nerek czy też zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresy.

Przypominamy także, że stosowanie jakichkolwiek anabolików czy środków stymulujących wydolność oraz siłę jest szkodliwe. Ba! Może zakończyć się nawet tragicznie, a poza tym sport przecież powinien być fair play.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij