rytuał kąpieli dziecka

Rytuał kąpieli dziecka – dlaczego jest tak ważny?

Kąpiel dziecka to swoisty rytuał. Powinna odbywać się zawsze mniej więcej tak samo. Dziecko powinno mieć swoją niemowlęcą wanienkę, odpowiednio wyprofilowaną, a kąpiel powinna odbywać się w temperaturze 37 stopni, nie niższej i nie wyższej. Kwestie techniczne są ważne dla zachowania zdrowia malucha. Warto dowiedzieć się więcej na temat rytuału kąpieli dziecka. Dlaczego jest tak ważny i na co należy jeszcze zwrócić uwagę?

Kąpiel powinna odbywać się mniej więcej stałej porze

Kąpiel jest swoistym codziennym rytuałem, choć tak naprawdę nie musi odbywać się codziennie, a np. co dwa dni. Jednego dnia dziecko kąpie w wanience, a innego dnia podstawowe czynności higieniczne wykonuje się na przewijaku przy użyciu wacika, wody z dodatkiem emolientów i kremów przeciwko odparzeniom. Zawsze jednak te czynności higieniczne powinny odbywać się o podobnej porze. Oczywiście nie musi być to co do minuty z zegarkiem w ręku, ale warto trzymać się mniej więcej godzinnego przedziału czasu, czyli starać się wykąpać dziecko pomiędzy godziną 19.00 a 20.00.

śpiące niemowle

Dobrym sposobem na wyciszenie dziecka jest właśnie kąpiel

Warto wiedzieć, że kąpiel jest doskonałym sposobem na wyciszenie dziecka. Jeżeli czynności wykonywane są powtarzalnie dziecko łapie rutynę i już wie co będzie się działo w dalszej kolejności, co powoduje jego uspokojenie i wyciszenie. Należy pamiętać, że kąpiel nie może trwać zbyt długo, najlepiej nie dłużej niż 5-10 minut, aby temperatura wody nadmiernie się nie obniżyła. Zbyt długa kąpiel może też naruszyć delikatną barierę skóry noworodka. Nie można doprowadzać do jej nadmiernego przesuszenia. Oczywiście do kąpieli należy stosować środki nawilżające zawierające emolienty. Nie można używać zwykłego mydła czy środków, które nie są rekomendowane dla dzieci. Najlepiej wybierać te, które posiadają atest PZH, a także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Odpowiedni ręcznik dla dziecka również ma znaczenie. Należy pamiętać, że powinien być miękki i nie powodować podrażnień. Tutaj możemy polecić wybór ręcznika dla niemowląt wykonanego z dodatkiem włókna bambusowego, które neutralizuje drobnoustroje, a jednocześnie sprawia, że ręcznik szybko wysycha. Istotne znaczenie mają też kremy przeciw odparzeniom. Można wybrać również specjalny spray do higieny pępka.

Odpowiednie przygotowanie do kąpieli zapewnia lepszą organizację samej czynności i mniejszy stres

Do kąpieli trzeba odpowiednio się przygotować dlatego wszystkie elementy niezbędne do pielęgnacji dziecka powinny znajdować się w organizerze, który można położyć w łazience blisko wanienki albo nawet zawiesić na rancie wanny od zewnętrznej strony. Można również podzielić organizer na kosmetyki potrzebne do kąpieli, po kąpieli, a także te do przewijania malucha. W pobliżu wanienki trzeba położyć także ręczniki dla niemowlaka. Warto wybrać taki z kapturkiem, który ułatwia szybkie i dokładne wysuszenie dziecka. Rytuał kąpieli powinien być przyjemnością dla malucha i nie powinien wywoływać stresu u rodziców, bo ten stres odczuwa dziecko. W ogóle kąpielą powinien zajmować się jeden z rodziców. A skoro mama malucha spędza z nim cały dzień to…

małe dziecko

Kąpiel jest szansą na nawiązanie więzi pomiędzy dzieckiem a ojcem dziecka

Bez wątpienia kąpiel to czynność, która wymaga dobrej organizacji, ale trzeba mieć na to jeszcze siłę. Mamie malucha po całym dniu karmienia, przewijania i usypiania może jej brakować. Dlatego właśnie partner i ojciec dziecka powinien przejąć obowiązek związany z kąpielą, tym bardziej że wszystko trwa zaledwie kilkanaście minut, a jednak pozwala zbudować więź pomiędzy dzieckiem a ojcem, która jest potrzebna. Oczywiście po umyciu malucha tata może zająć się również założeniem pieluszki, piżamki, karmieniem z butelki i rozpoczęciem usypiania. W tym czasie mama może mieć godzinę dla siebie, choćby po to, by wziąć kąpiel. Żadną przeszkodą nie jest karmienie dziecka piersią. Pokarm można odciągnąć, a następnie przechowywać w specjalnych szczelnych pojemnikach, przelać do butelki i podgrzać do odpowiedniej temperatury, czyli w graniach 36-37 stopni. Aby ułatwić sobie czynność przygotowywania mleka tatuś może nosić maluszka w chuście. Kangurowanie pozwala uspokoić dziecko.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij