najlepsze foteliki samochodowe

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Wszyscy producenci fotelików samochodowych twierdzą, że ich wyrób będzie najlepszym wyborem dla dziecka. Kuszą niskimi cenami i dodatkowymi gadżetami. Łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. Fotelik samochodowy musi przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo maluszkowi.

Czy wszystkie foteliki samochodowe są bezpieczne?

Panuje powszechne przekonanie, że wszystkie foteliki dopuszczone do użytku w autach muszą być bezpieczne. Wiele z nich to typowe antymandaty, które potrafią dosłownie rozsypać się przy byle kolizji. Prawie wcale nie chronią one małego pasażera. Co świadczy o tym, że fotelik samochodowy zapewni dziecku bezpieczeństwo? Dowiesz się właśnie z tego artykułu.

Foteliki samochodowe a testy zderzeniowe

Testy zderzeniowe, czyli tzw. crash testy, są przeprowadzane przez instytucje niezależne od producentów siedzisk ochronnych. Zazwyczaj dopuszczenie produktu do testów jest dość drogie i nie wszystkie firmy się na to decydują. Jednak zdarza się, że nawet fotelik renomowanej marki nie zalicza próby. Najbardziej znanym i często umieszczanym w opisie fotelików, jest test ADAC. Uzyskanie w nim minimum 4 gwiazdek powinno być zachętą do kupienia fotelika do samochodu.

Inne kryteria decydujące o bezpieczeństwie konkretnego fotelika samochodowego

Nawet najlepszy fotelik samochodowy nie zapewni malcowi bezpieczeństwa, jeśli nie zadbamy o przestrzeganie kilku zasad.

Siedzisko musi być dostosowane do wieku, wzrostu i wagi bobasa. Najmniejsze dzieci widzi się zazwyczaj w tzw. nosidełkach (do 9,13 lub 18 kg). Powinny być one montowane tyłem i muszą mieć wewnętrzne pasy bezpieczeństwa. Nieco większe dzieci dzieli się na kilka grup: 9-18 kg, 15-36 kg, 9-36 kg. Najmniej bezpieczna jest ta ostatnia opcja, ponieważ trudno jest wybrać fotelik dobry zarówno dla niemowlaka, jak i kilkulatka.

Nawet najlepsze foteliki samochodowe (https://www.sklep-smile.pl/foteliki-samochodowe) trzeba prawidłowo zamontować. Może się okazać, że np. kanapa w naszym aucie jest za wąska i siedziska nie można ustawić pod odpowiednim kątem. Jeżeli nie mamy pewności, warto spytać o to fachowca. Zazwyczaj w dobrych sklepach stacjonarnych z fotelikami samochodowymi jest osoba, która się na tym zna.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij