Jak mądrze używać karty kredytowej podczas świątecznych zakupów?

Karta kredytowa to sprytne narzędzie, które pozwoli zrealizować plany i marzenia. Nawet wte-dy, kiedy stan konta pozostawia wiele do życzenia. Używana w beztroski, impulsywny sposób może sprzyjać jednak nadmiernemu zadłużaniu. Dziś zdradzimy sprawdzone sposoby na to, jak mądrze używać karty kredytowej podczas świątecznych zakupów.

Produkty spożywcze niezbędne do wykonania świątecznych potraw, prezenty dla bliskich, przegląd samochodu przed długą podróżą do rodziny — okres przedświąteczny sprzyja dodatkowym wydatkom. Jak wynika z raportu „Zakupy świąteczne 2021” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi Polacy planują przeznaczyć średnio 2 129 zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok temu. Dla wielu gospodarstw domowych jednorazowe wyłożenie z portfela takiej kwoty może okazać się trudne, a często wręcz niemożliwe.

Karta kredytowa na świąteczne wydatki?

Skutecznym sposobem na realizację świstaczych zamierzeń i planów nawet mimo braku oszczędności może być skorzystanie z karty kredytowej. Aby uniknąć frustracji, nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów, warto używać jej z głową — w przemyślany, dobrze zaplanowany sposób. Czym jest karta kredytowa i jak działa?

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów wypłacanych na konto i spłacanych w ratach kredyt na karcie przybiera formę limitu środków. Jego wysokość zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskującego, którą bank drobiazgowo ocenia przed podjęciem decyzji o przyznaniu karty (uzyskanie karty kredytowej bez zdolności kredytowej nie jest możliwe). Każda wykonana kartą transakcja zmniejsza limit, każda spłata karty go odnawia. Ogromną zaletą karty kredytowej jest możliwość uniknięcia spłaty odsetek od wykorzystanych środków. Wszystko za sprawą okresu bezodsetkowego (tzw. grace period). Składa się on z dwóch cykli: okresu rozliczeniowego i czasu na spłatę zadłużenia.

Okres rozliczeniowy trwa 30 dni, a jego podsumowaniem jest wygenerowanie wyciągu z wszystkich zestawieniem transakcji z danego okresu. Czas na spłatę zadłużenia to okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia. W zależności od parametrów danej karty trwa z reguły od 17 do 26 dni. Jeśli spłacisz całą figurującą na wyciągu kwotę w trakcie trwania okresu bezodsetkowego (jego długość stanowi połączenie długości okresu rozliczeniowego i czasu na spłatę zadłużenia i w zależności od banku wynosi od 47 do 56 dni), bank nie naliczy odsetek, a kredyt na karcie okaże się wyjątkowo tani.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Przy pomocy karty kredytowej możesz płacić za zakupy w internecie oraz stacjonarnych sklepach i punktach usługowych. Niektóre banki udostępniły także możliwość wykonania przelewu z karty kredytowej i wykorzystania plastiku do wypłat środków z bankomatu.

Jak mądrze używać karty, robiąc świąteczne zakupy?

Korzystanie z karty kredytowej niesie za sobą szereg zalet — finansowe bezpieczeństwo w każdej sytuacji, możliwość szybkiego sfinansowania nieprzewidzianych wydatków czy możliwość ograniczenia kosztów przy spłacie kredytu w trakcie trwania okresu bezodsetkowego. Impulsywne, nieprzemyślane używanie plastiku sprzyja jednak nadmiernemu zadłużeniu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wydawanie pieniędzy banku wielu osobom przychodzi zdecydowanie łatwiej niż wydawanie własnych środków. Jak używać karty, aby… nie żałować?

  • Zrób listę zakupów. Robiąc świąteczne zakupy, Polacy wydają pieniądze zdecydowanie lżejszą ręką niż na co dzień. Aby uniknąć frustracji wynikającej z nadprogramowego zadłużenia, przed wyprawą do sklepu zrób listę wydatków i… trzymaj się jej.
  • Oblicz, jaką kwotę miesięcznie możesz spłacić. Większość banków umożliwia rozłożenie zadłużenia na karcie na miesięczne raty. Jeśli chcesz spłacać kartę właśnie w ten sposób, przed wyprawą na zakupy oceń swoje możliwości finansowe i upewnij się, jaką kwotę w skali miesiąca możesz przeznaczyć na spłatę raty. W ten sposób precyzyjnie określisz, ile pieniędzy możesz wydać.
  • Po zrobieniu świątecznych zakupów schowaj kartę głęboko w szafie (komodzie, piwnicy). Jeśli nie będziesz miał jej w portfelu, zminimalizujesz ryzyko impulsywnego użycia.
    Jeśli nie masz jeszcze karty i planujesz złożenie wniosku o jej wydanie, wybierz tę z najdłuższym na rynku okresem bezodsetkowym i najniższym RRSO. Dzięki takiej decyzji zminimalizujesz koszty użytkowania karty.

Źródło:

https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kart-kredytowych

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij