Jaki rodzaj ogrzewania do domu jednorodzinnego wybrać?

Jeśli jesteś na etapie projektowania swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się nad wyborem systemu ogrzewania, to musisz wiedzieć, co masz do dyspozycji i jakie rozwiązanie najbardziej będzie się opłacać. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych rozwiązań i przyjrzeliśmy się im bliżej. Co będzie się najbardziej opłacać? Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i co z wentylacją w domu?

Od czego zależy dobór systemu ogrzewania do domu jednorodzinnego?

Bez wątpienia wybierając system ogrzewania do domu trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię budynku, a także jego zapotrzebowanie energetyczne. Jest ono zależne od wielu czynników. Wpływ na nie ma przede wszystkim zastosowana technologia budowlana i sposób izolacji ścian, okien i drzwi. Oczywistym jest, że w dobrze zaizolowanym budynku roczne zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacząco niższe niż w kiepsko zaizolowanym, a różnica może wynosić w przypadku domu o powierzchni 200 m2 nawet 16 tys. kWh. W dobrze zaizolowanym budynku zapotrzebowanie energetyczne może wynosi 70 kWh/m2/rok, a w źle zaizolowanym 150 kWh/m2/na rok, co jest ogromną różnicą. Jaki rodzaj ogrzewania zatem się sprawdzi w zależności od zapotrzebowania na energię grzewczą?

Jakie ogrzewanie wybrać do słabo zaizolowanego, a jakie do dobrze izolowanego budynku? Porównanie pelletu, pompy ciepła, ekogroszku i gazu

Jest wiele popularnych sposobów ogrzewania budynku, a do najpopularniejszych należą kotły na ekogroszek, pellet, a także gaz. Wśród inwestorów stawiających na odnawialne źródła energii popularne są z kolei pompy ciepła. Jak wygląda porównanie kosztów dla słabo zaizolowanego i dobrze zaizolowanego domu. Coraz bardziej popularne są domy o niewielkiej powierzchni do 100 m2. W tym przypadku koszty ogrzewania dobrze ocieplonego domu gazem to ok. 2250 zł. Z kolei w przypadku gorzej ocieplonego domu, z zapotrzebowaniem energetycznym na poziomie 150 kWh/m2/na rok cena wzrasta do nawet 4800 zł. Na pewno atutem kotłów na ekogroszek i pellet jest ich niższa cena w stosunku do kotłów kondensacyjnych na gaz czy tym bardziej pompy ciepła. Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o eksploatację koszty pompy ciepła będą najniższe. Dla dobrze zaizolowanego budynku o zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 70 kWh/m2/rok i powierzchni 100 m2 wyniesie on ok. 1295 zł. Z kolei przy zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 150 kWh/m2/rok wzrośnie do 2775 zł, co jest i tak wynikiem znacznie niższym niż w przypadku ogrzewania gazem, pelletem, a nawet ekogroszkiem.

Pompa ciepła – zalety tego rodzaju ogrzewania

Z pewnością możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu domu jest największą zaletą stosowania pompy ciepła. Oczywiście wadą są tu wysokie koszty inwestycji jednak można je obniżyć decydując się na dotację na termomodernizację. Jednocześnie warto wiedzieć, że pompa ciepła z dostępnych rodzajów ogrzewania najlepiej współpracuje z wentylacją mechaniczną. Jeśli zatem chcecie dodatkowo zaoszczędzić energię i postawić na rekuperację z odzyskiem ciepła, to właśnie pompa ciepła będzie najlepszym sposobem ogrzewania. Nie emituje spalin i wpisuje się w trend eko. Zresztą ekologiczna jest także wentylacja – Kraków czy Warszawa, niezależnie w jakim mieście mieszkasz problem ze smogiem jest spory. Wybierając ekologiczne źródła ciepła, czy środki transportu, nie przyczyniasz się do jego zwiększenia. Wentylacja jest z kolei wyposażona w panel sterowania, dzięki któremu można sterować jej pracą zwiększając jej efektywność i zmniejszając koszty. Filtracja sprawia, że można wyeliminować z powietrza nawiewanego do domu szkodliwe pyły zawieszone.

Dlaczego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej?

Bez wątpienia obok ekologicznego źródła ciepła, warto wybrać mechaniczną wentylację Kraków jest miastem, gdzie można znaleźć specjalistów w zakresie projektowania i montażu systemu rekuperacji. Decydując się na niego można zyskać czyste powietrze w swoim domu, lepsze samopoczucie, czystsze okna. Nie trzeba wietrzyć pomieszczeń, nie ma problemów z uciążliwymi owadami. Przede wszystkim zyskuje się optymalną ilość świeżego powietrza, a jednocześnie można odzyskać sporą ilość energii z zużytego powietrza. To rozwiązanie, które pod wieloma względami się opłaca i świetnie sprawdza z pompą ciepła, a przy odpowiednim układzie nawet kotłem kondensacyjnym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij