Jak znaleźć dobre opony do traktora? Czy cena ma znaczenie?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego nastręcza wielu problemów. Z roku na rok ceny rosną, zaś opłacalność znacząco maleje. Dlatego też należy w dużym stopniu starać się zoptymalizować koszty i na pewno przyda się zainwestowanie w dobrej jakości opony. Zatem, jak znaleźć dobre opony do traktora i czy cena ma znaczenie?

Jaką wybrać liczbę warstw osnowy?

Jakość ma znaczenie i to fakt niezaprzeczalny i na pewno też na owej jakości nie można oszczędzać. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że lepiej zapłacić więcej i zyskać lepszą jakość. Dlatego przy wyborze opon do traktorów trzeba zwrócić uwagę na liczbę warstw osnowy. Rzecz jasna, im jest większa, tym opona zyskuje większą odporność na uszkodzenia mechaniczne czy przebicia. Jednocześnie odpowiednio dobrana opona chroni też glebę przed degradacją, która też może doprowadzić do zmniejszenia zysków. Tutaj do wyboru macie trzy rodzaje opon. Pierwszy to opony klasy ekonomicznej. Jak możecie się domyślić wykonane są w najstarszej technologii, ze słabszej jakości materiału. Można zdecydować się na opony średniej klasy, które są droższe i na pewno trwalsze. Jednak jeżeli zależy Wam na najwyższej jakości materiału, to oczywiście opony klasy premium wydają się jedynym słusznym rozwiązaniem. W takim przypadku macie pewność, że przy odpowiedniej eksploatacji opony posłużą Wam przez dłuższy czas. To także zmniejszenie zużycia paliwa, nawet o 12%, co rzeczywiście znacząco obniży koszty.

Klasa IF i VF – wytrzymałe opony rolnicze

Dostępne są dwie kategorie opon radialnych, a dokładnie są to opony radialne klasy IF i VF. Zapewniają one bezpieczną pracę w stosunku do zwykłych opon radialnych, biorąc pod uwagę niższe ciśnienie. W ten sposób możecie zapewnić sobie większe bezpieczeństwo, a także uzyskać w razie konieczności większą prędkość. Oczywiście owe klasy przekładają się także na zmniejszenie kosztów spalania paliwa podczas jazdy w trudnym i nierównym terenie. Na pewno musicie stosować się do zaleceń producenta, które opisane są w samej specyfikacji produktu. Dodatkowo nie możecie zapominać o monitorowaniu luzu na drążkach i sprawdzaniu czy nie doszło do zużycia zwrotnic. Jeżeli dojdzie do ich uszkodzenia, koła będą nieodpowiednio nachylone w stosunku do gruntu i szczególnie przednie będą zdecydowanie szybciej się ścierać, a to sprawi, że czas eksploatacji będzie krótszy i szybciej będzie czekać Was wymiana opon rolniczych. Zatem pamiętajcie o prawidłowej zbieżności zwrotnicy.

Jak przechowywać opony rolnicze, by nie doszło do ich uszkodzenia?

Ekonomia jazdy jest niezbędna przy prowadzeniu każdego gospodarstwa rolnego i to niezależnie od ilości hektarów jakimi się dysponuje. Niezbędne jest więc szukanie takich rozwiązań, które rzeczywiście wpłyną na ekonomię. Czasami pozornie małe rzeczy mają duże znaczenie i nie inaczej jest w przypadku opon rolniczych. Tutaj mamy na myśli ich przechowywanie. Otóż opony rolnicze nie mogą być przechowywane na wolnym powietrzu, w zmiennych warunkach atmosferycznych. Zmiana temperatury, opady, intensywne promienie słońca – to wszystko może wpłynąć na czas użytkowania, który w tym przypadku będzie krótszy. Należy więc przechowywać opony rolnicze w zadaszonym pomieszczeniu, pamiętając przy tym, że nie mogą mieć one kontaktu z chemikaliami ani wyładowaniami elektrycznymi.

Czy cena opon ma znaczenie?

Wiadomym jest, że prowadząc gospodarstwo rolne trzeba szukać dobrych rozwiązań, które zapewnią niższe koszty. Jednak trzeba też zdawać sobie sprawę, że nie zawsze oszczędność jest wskazana, gdyż w niektórych przypadkach może sprawić, iż pozorna oszczędność stanie się dodatkowym wydatkiem. Na pewno tak jest właśnie w przypadku opon. Zdecydowanie lepiej zapłacić więcej i sprawić, iż czas użytkowania będzie dłuższy. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań i wysokiej jakości materiału wpływa w znaczący sposób na bezpieczeństwo.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad dotyczących wyboru opon do traktora. Dzięki nim rzeczywiście dobierzecie odpowiednie ogumienie, które będzie trwałe i posłuży na długi czas.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij