Jak naprawić zderzak w samochodzie? Czy można zrobić to samodzielnie?

Awarie zdarzają się często. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do awarii zderzaka samochodowego. Kiedy do tego dojdzie nie oznacza to wcale, iż trzeba od razu udać się do mechanika, gdzie minimalny koszt naprawy wyniesie 500 zł. Na szczęście można spróbować naprawić go samodzielnie i co ciekawe efekt może być naprawdę dobry.

Jak naprawić zderzak samochodowy – szlifowanie i klejenie bądź spawanie

Oczywiście najłatwiej jest udać się do mechanika. Ale jeżeli macie nieco chęci i odrobinę zdolności, to możecie spróbować samodzielnie dokonać naprawy. Na samym początku należy bardzo dokładnie umyć i odtłuścić element, który będziemy naprawiać. Najlepiej do tego celu użyć pianę aktywną, która rozpuści wszelkie zabrudzenia. W kolejnym etapie zderzak opłukujemy pod ciśnieniem i osuszamy. Pozostaje jeszcze dokładne przemycie zmywaczem silikonowym. Teraz można już przejść do dalszej pracy, a więc zespolenia pękniętego zderzaka. I w tym przypadku mamy dwie możliwości. Możemy go skleić albo też zespoić i tutaj najlepiej zastosować spawanie mig. To ostatnie jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, które zapewnia trwałość, a przy tym dobry efekt. Skoro już wybraliście odpowiednią metodę czyli skleiliście bądź zespawaliście elementy, to usuwacie nadmiar kleju, czy też powstałego spoiwa używając do tego papieru ściernego o dużej gradacji.

Szpachlowanie – jak je wykonać?

Można powiedzieć, że najtrudniejsza praca za Wami. Teraz czas przygotować się do szpachlowania. Tutaj musicie pamiętać, aby na początek przeszlifować papierem ściernym wszystkie miejsca, gdzie doszło do defektów lakieru. Polecamy Wam użycie papieru ściernego P180. Gdy powierzchnia jest już dobrze przygotowana do dalszych prac, to oczywiście musicie ją przemyć zmywaczem silikonowym. Teraz czas wyrównać naprawiane miejsca. Do tego celu używamy szpachlówki. Naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się szpachlówka do tworzyw sztucznych, gdyż jest ona elastyczna. Na uszkodzone miejsca na zderzaku nakładamy bardzo cienkie warstwy szpachli. Najlepiej aby nie były one grubsze niż 3 mm. Trzeba to robić bardzo dokładnie, gdyż od tego w dużej mierze zależy efekt wizualny. Teraz oczywiście trzeba poczekać, aż szpachla się utwardzi. Może to potrwać nawet 1 dzień. Wszystko zależy od grubości, jaką nałożycie. Dalszy etap także może wydawać się trudny, choć rzeczywiście taki nie jest, niemniej wymaga sporo czasu, ale i cierpliwości. Czeka Was szlifowanie szpachli. Musicie usunąć wszelkiego rodzaju niedoskonałości, tak aby powierzchnia była idealnie gładka. Na początek szlifujemy papierem o gradacji P400. Następnie używamy papieru P600. Gdy i ten etap za Wami można przejść do następnych prac.

Jak wykonać podkładowanie?

Gdy Wasza szpachla jest już idealnie gładka, to nakładamy podkład. Do tego celu należy użyć środka do tworzyw sztucznych. Oczywiście wcześniej całą powierzchnię przemywamy zmywaczem silikonowym. Nakładamy pierwszą warstwę podkładu, następnie czekamy 10 minut i nakładamy kolejną warstwę. Ponownie czekamy 10 minut i nakładamy 3 warstwę. Pamiętajcie, aby wszystkie warstwy były bardzo cienkie. Teraz zostawiamy wszystko do wyschnięcia na ok. 10 godzin. Skoro i ten etap za nami, to czas przygotować zderzak do lakierowania. Oczywiście pracę rozpoczynamy od obrobienia powierzchni zderzaka papierem ściernym. Następnie nakładamy lakier bazowy i bezbarwny. Oczywiście ponownie całość szlifujemy tak, aby powierzchnia była idealnie gładka. Papier ścierny należy często płukać w wodzie i pracować nim, stosując ruch posuwisty.

Jak lakierować zderzak?

Lakierowanie wydaje się trudne i rzeczywiście takie jest, ale z odrobiną wprawy można poradzić sobie z tą pracą. Na początek trzeba nałożyć podkład. Teraz nakładamy bazę. Pozostaje już przejść do lakierowania. Zawsze trzymajcie dyszę w odległości ok. 30 cm od lakierowanego elementu. Pierwsza warstwa lakieru musi być cienko rozpylona, zaś druga i trzecia może być nieco grubsza. Jeżeli chcecie ułatwić sobie pracę, to drobne ryski, ale też nieco większe powierzchnie możecie pomalować, używając pisaka do lakieru. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni kolor.

Jeżeli chcecie uzyskać trwały efekt naprawy zderzaka, to zamiast klejenia postawcie na spawanie mig. Gdy nie macie odpowiednich umiejętności, to zdecydujcie się na usługę profesjonalistów w tym zakresie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij