bloczek betonowy

Dom z piwnicą czy bez – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat plus rodzaje materiałów, które najlepiej się sprawdzą

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu. Niewątpliwie taka inwestycja jest bardzo kosztowna, a obecnie ceny mieszkań tak bardzo poszły w górę, że wydaje się to bardziej opłacalne, bo w końcu jest się na swoim i nie trzeba płacić czynszu. Wielu inwestorów stoi też przed dylematem, jaki projekt domu wybrać, bo gdy już wybierze się ten najlepszy, to trzeba się zastanowić, czy wybrać dom z piwnicą czy też bez. Warto poznać zalety i wady obydwu rozwiązań.

Dom z piwnicą – czy to już przeżytek?

Jeszcze kilka dekad temu dom z piwnicą był koniecznością. Trzeba zauważyć, że choć same domy były w latach 60-tych stosunkowo małe, tak piwnice robiono spore. Właśnie w piwnicach trzymało się opał czy też przygotowywało miejsce dla zwierząt hodowlanych. W latach 90-tych nastąpiła całkowita zmiana kursu i większość osób całkowicie zrezygnowała z piwnic. A jak jest teraz? Otóż wszystko zależy od Waszych preferencji. Na pewno trzeba liczyć się z tym, że wykonanie domu z podpiwniczeniem jest kosztowniejsze, ale z drugiej strony, wybierając jako materiał bloczek betonowy, te koszty można obniżyć. Co ważne, mając piwnicę zyskuje się sporo dodatkowego miejsca. W tym pomieszczeniu możecie urządzić pralnię, siłownię, a nawet stworzyć męski kącik. Możliwości jest wiele. A gdy dziecko stanie się nastolatkiem czy studentem, może w tym pomieszczeniu zyskać więcej prywatności i się tam urządzić.

Kiedy nie warto zdecydować się na dom z piwnicą?

bloczek betonowy

Choć większość z nas na pewno bez problemu zaaranżowałaby dodatkową przestrzeń w domu, to jednak nie zawsze warto czy powinno się wykonywać piwnicę. Duży wpływ na decyzję ma poziom wód gruntowych. Jeżeli jest on stosunkowo wysoki, to można spodziewać się, że piwnica będzie zalewana stosunkowo często, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami osuszania. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji przeciwwodnej, jednak wiąże się to już z bardzo dużymi kosztami, dlatego właśnie poziom wód gruntowych należy tak bardzo brać pod uwagę. Jeszcze kilka dekad temu budowanie piwnicy było konieczne także z powodu izolacji cieplnej. Wtedy też wiele osób urządzało w piwnicy raczej składzik na narzędzia ogrodowe czy elektronarzędzia. Ale jednak z takiego powodu obecnie takie rozwiązanie się nie sprawdza. Domy są lepiej izolowane zarówno od strony ścian, jak i stropów. Jeżeli jednak poziom wód gruntowych jest niski, a Wasza działka mała, to wykonanie piwnicy z bloczku betonowego jest sensowne, gdyż zyskacie sporo przestrzeni użytkowej, którą możecie wykorzystać nawet jako garaż. Musimy jeszcze wspomnieć, że nawet w piwnicy możecie urządzić swój gabinet czy warsztat.

Dom bez piwnicy – czy warto?

Można także zdecydować się na dom bez piwnicy. To rozwiązanie na pewno sprawdzi się, jeżeli nie zależy Wam na dodatkowej przestrzeni. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że w ten sposób obniżycie koszty budowy. Jeżeli macie dokładnie wyliczony kosztorys, to rzeczywiście nie ma sensu decydować się na piwnicę. Jeżeli dom ma sporą kubaturę i powierzchnię użytkową, to piwnica nie będzie potrzebna. W jednym z pomieszczeń można w końcu urządzić składzik na narzędzia. Popularne jest również budowanie garaży w bryle domu, połączonych z kotłownią i wtedy także zyskuje się dodatkową przestrzeń do przechowywania. Zatem wszystko zależy od Waszych potrzeb. Dom bez piwnicy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku wysokich wód gruntowych, gdyż nie trzeba obawiać się zalania.

Z jakich materiałów wybudować piwnicę? Bloczek betonowy i nie tylko

Do budowy piwnicy najlepiej wykorzystać materiały takie jak bloczek betonowy. Jego cena jest stosunkowo niska, a wykonanie z niego ścian, bardzo łatwe. Dodatkowo jest to materiał odporny na rozciąganie, ale i zmienne warunki atmosferyczne. Alternatywą mogą być betonowe pustaki zasypowe bądź też beton wylewany w deskowaniu. Jednak oba te rozwiązania, choć nie są droższe, to wymagają znacznie większego nakładu pracy.

Zarówno dom z piwnicą, jak i bez piwnicy ma wiele zalet. W tym przypadku wszystko zależy od Waszych preferencji, stanu wód gruntowych, a także budżetu, jakim dysponujecie. Ważne jest także, by piwnica znalazła się w projekcie domu. Trzeba wziąć pod uwagę czy będzie to jedynie składzik na materiały, czy przestrzeń ocieplona, którą chce się zaaranżować na dodatkowe pomieszczenie mieszkalne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij