Begonie – jak hodować i pielęgnować? Poznaj pomysły na ciekawe aranżacje z tymi pięknymi kwiatami w roli głównej

Rośliny o zwisającym pokroju są niezwykle efektowne. Można hodować je na tarasach podwieszone pod belkami stropowymi, ale równie dobrze można postawić na uprawę balkonową. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, jak pielęgnować begonie w jaki sposób aranżować z nimi ogród.

Begonie – co warto o nich wiedzieć?

Bez wątpienia begonie to jedne z najpopularniejszych roślin nie tylko na balkony, ale również tarasy, a także uprawiane w kwietnikach. Begonie pochodzą z klimatów tropikalnych i należą do grupy Pendula. To rośliny cebulowe o określonych wymaganiach, dlatego trzeba zapewnić im właściwe warunki glebowe, bo nie będą dobrze się rozwijały w każdych. Begonie preferują ziemię żyzną i przepuszczalną o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze rozwijają się na stanowiskach lekko zacienionych. Optymalna temperatura gwarantująca zrównoważony wzrost tych roślin oscyluje między 18 a 20 stopni i takie należy zapewnić, by begonie bujnie kwitły.

Kiedy należy podlewać i nawozić begonie?

Warto pamiętać, że begonie to rośliny cebulowe zatem nie lubią przelewania. Latem należy je podlewać co najwyżej 2 razy w tygodniu, gdy zauważy się, że ziemia jest przeschnięta. Łatwo to sprawdzić wkładając do doniczki patyczek. Zimą begonie należy podlewać nie częściej niż co tydzień. W tym czasie oczywiście przebywają w warunkach domowych, bo temperatura nie może spaść poniżej 15 stopni, aby mogły prawidłowo się rozwijać i nie zmarniały. Latem z kolei trzeba chronić je przed zbyt wysoką temperaturą, powyżej 24 stopni, zatem trzeba szukać dla nich zacienienia, które jak już wspomnieliśmy preferują. Jeśli chodzi o nawożenie begonii, to należy to robić wiosny i latem w czasie, gdy begonie kwitną. Warto wiedzieć, by przesadzić begonie co 2-3 lata. Dzięki temu można uniknąć chorób grzybowych i ich rozprzestrzeniania.

Na jakie choroby narażone są begonie?

Ze względu na wrażliwość na zbyt dużą wilgoć, begonie są narażone na choroby grzybowe – mączniaka i szarą pleśń. Choroby te mogą rozwijać się wtedy, gdy begonie rosną w zbyt dużym zagęszczeniu bądź zbyt często zwilża się liście. Mączniak objawia się nieregularnymi plamami pokrytymi białym nalotem na liściach i łodygach. Szara pleśń objawia się z kolei na ogonkach i blaszkach liściowych, na który pojawiają się szare i później brązowiejące plamy. Plamy pojawiają się również na kwiatach, najpierw małe, a później znacznie większe. Jeśli rośliny są silnie porażone, to nie pozostaje nic innego, jak je wyrzucić. Gdy choroba jest w początkowym stadium można wykonać skuteczny oprysk fungicydami. W sklepie ogrodniczym znajdziesz nie tylko sadzonki, ale również środki do ochrony roślin. Jeśli nie chcesz stosować chemicznych środków, to mogą sprawdzić się również preparaty naturalne na bazie czosnku. Na pewno konieczne jest ich wybranie, gdy uprawa prowadzona jest w domu, a nie na zewnątrz.

Co warto wiedzieć na temat begonii zwisających do sadzenia?

Jedną z odmian begonii bulwiastej jest begonia zwisająca, która świetnie prezentuje się w doniczkach powieszonych na balkonie, czy tarasie. W przeciwieństwie do innych begonii, zwisająca ceni sobie stanowisko słoneczne. Należy pamiętać, że do podlewania będzie odpowiednia jedynie woda bez wapnia. Podobnie jak w przypadku innych gatunków i odmian begonii nie można zalewać nią liści ani kwiatów. Doskonałym wyborem dla tej begonii są nawozy wieloskładnikowe, którymi nawozi się ją od kwietnia do września. Uschnięte i przekwitnięte kwiaty trzeba zawsze usuwać. Warto wiedzieć kiedy i jak sadzić begonie zwisające. Do sadzenia wybiera się bulwy i sadzi na głębokości od 5 do 8 cm. Termin sadzenia to koniec lutego bądź marzec. Istotne znaczenie ma przechowywanie w temperaturze 18 stopni. Sadzonki można wysadzać do gruntu w drugiej połowie maja. Na zimę bulwy wykopuje się z ziemi, umieszcza w skrzynkach i przysypuje torfem, a ponadto przechowuje w warunkach domowych.

Begonie to naprawdę piękne rośliny, które dobrze sprawdzą się w ogrodzie urządzonym w stylu naturalistycznym czy też retro. Poza nimi można też uprawiać inne gatunki, np. pnące, między innymi różę, z którą begonia dobrze będzie się komponować w ogrodzie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij