A gdy obdziera i kłuje, a potem bóle powoduje, czyli o doborze siodełka rowerowego w kilkunastu zdaniach…

Jazda na rowerze co do zasady ma być dużą przyjemnością i frajdą, jednak czasami, no cóż, powoduje dyskomfort. No może nie tyle sama jazda, co siodełko. Na szczęście tych przykrych dolegliwości można uniknąć. Postanowiliśmy nieco przebadać temat i doradzić, jak ważny jest wybór siodełka, czyli oto nasz poradnik: „A gdy obdziera i kłuje, a potem bóle powoduje, czyli o doborze siodełka rowerowego w kilkunastu zdaniach”.

Twój wybór ma znaczenie, czyli jak kupować, by potem nie żałować?

Wybory mają znaczenie i to w każdym aspekcie i tematyce. Zatem także wybór spośród szerokiej gamy siodełek rowerowych jest ważny dla komfortu, ale i wygody, a także możliwości jazdy. Chyba każdy wie, że nie ma czegoś takiego jak siodełka uniwersalne, bo jak mówi stare przysłowie: „jak do wszystkiego, to do niczego” i tak rzeczywiście jest. Ponadto przecież anatomia kobiet i mężczyzn znacząco się różni, stąd też możecie mieć nawet rower z wyższej półki cenowej, ale jeżeli nie będziecie mieć dopasowanego siodełka to raczej przyjemności z jazdy także nie zaznacie. Musicie też wiedzieć, że źle dopasowane siodełko może obdzierać, ale i wywoływać dolegliwości bólowe. Zatem, co wybrać?

Siodełko dobrane do płci – tak!

Skoro anatomicznie kobiety od mężczyzn tak się różnią, to chyba rzeczą oczywistą jest to, że także siodełka powinny mieć zdecydowanie inne i jest to prawda. Siodełko rowerowe dedykowane kobietom powinno być szersze, ale i krótsze niż wariant męski. Jeżeli szukacie modelu do zwykłej jazdy, to możecie jeszcze postawić na taki, który jest grubo wyścielany. Analogicznie do siodełek dla pań te męskie muszą być dłuższe i cieńsze, ale w przypadku mężczyzn ważna jest też elastyczność, która zapewnia lepsze ukrwienie krocza. Można postawić właśnie na model z elastycznego materiału, albo wybrać takie ze specjalny wycięciem, które dodatkowo zapewnia wentylację. Technologia „Get Flow” sprawdza się świetnie, tym bardziej że aby stłumić wibracje i zwiększyć komfort siodełka mają jeszcze warstwę żelu silikonowego. Ale pamiętajcie, że duży wpływ na komfort Waszej jazdy ma także samo ustawienie siodełka, bo niestety wielu rowerzystów o tym zapomina, a potem narzeka na wygodę siodełka, choć nie jest to akurat jego wina.

Do odpowiedniego rodzaju roweru, wybierz właściwe siodełko

Jest wiele różnych rodzajów rowerów i pod tym kątem także należy analizować dobór siodełka. W przypadku rowerów miejskich nie liczy się szybkość, z jaką przemieszczamy się, lecz przede wszystkim wygoda, stąd też siodełko powinno być wyścielane, ale też ergonomiczne, czyli dopasowane do płci. Podobnie rzecz wygląda w przypadku rowerów trekkingowych, gdzie także ceniona jest wygoda. Choć gdy preferujecie długie wycieczki, to amortyzacja będzie dla Was jak najbardziej wskazana. Siodełka crossowe mają jeszcze bardziej specyficzną budowę, otóż przede wszystkim w przypadku jazdy na takich rowerach liczy się osiągnięcie jak największej szybkości. Stąd też wszystkie komponenty muszą być możliwe najlżejsze. Nie inaczej sytuacja wygląd w przypadku siodełek. Ich waga ma znaczenie, a każdy dodatkowy dekagram jest zbędny. Jednocześnie siodełka do rowerów crossowych mają specjalną budowę, czyli są możliwe najcieńsze. W końcu jadąc na crossowym modelu przyjmuje się charakterystyczną postawę ciała i niemal nie siedzi się w ogóle.

Siodełko – materiał się liczy, czyli co wybrać?

Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć o materiałach. Wybór uzależniony jest też w dużej mierze od Waszego budżetu. Dostępne są siodełka żelowe, które można zaliczyć do klasy premium. Zachwycają amortyzacją, dzięki temu pokonywanie nierówności czy przeszkód będzie niemal nieodczuwalne. Z kolei jeżeli szukacie siodełka budżetowego, to modele żelowe są całkiem ok. Są też ergonomiczne, choć po pewnym czasie mogą się nieco odkształcać i wtedy lepiej zaopatrzyć się w nowe. Także utrzymanie w czystości jest trudniejsze, ale też nie niemożliwe. W końcu wystarczy tylko odrobina chęci, ale wybór należy do Was.

Jeżeli szukacie dobrego siodełka, to koniecznie skorzystajcie z naszych rad. Dzięki temu podejmiecie słuszną decyzję, w końcu wygoda rzecz ważna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij